Гільзи з'єднувальні термоусадкові

Гільзи з'єднувальні термоусадкові - це універсальні вироби для швидкого і надійного з'єднання електричних проводів між собою.

Усі гільзи з термоусадковою ізоляцією застосовуються для з'єднання провідників з напругою до 600 вольт.

Існує два основних типи термоусадкових гільз:

1. Гільзи термоусадкові з оловом і клеєм

2. Гільзи термоусадкові з клеєм під обпресування 

Розглянемо обидва види докладніше:

1. Гільзи термоусадкові з оловом (з лютою) та клейовим шаром:

Перевагою гільз з оловом і клеєм є максимальна простота монтажу, для якого не потрібно нічого крім промислового фена або газового пальника.

Недолік таких гільз полягає в тому, що їх можна застосовувати тільки для мідних багатожильних провідників. Використовувати їх з алюмінієвими проводами не можна з тієї причини, що олово «не дружить» з алюмінієм.

При монтажі гільз з оловом на одножильні мідні дроти, отримане з'єднання також може бути не надійним і не довговічним.

Термоусадкова гільза з лютою має термоусадкову манжету, яка також виконує роль ізоляції, внутрішню уставку у вигляді олов'яної втулки і два кільця термоклею по краях.

У даному випадку, ми вживаємо слово «олово» для спрощення, але технічно це не зовсім вірно. Люта, яка використовується в таких гільзах це олов'яно-свинцевий стоп, а не метал. Стоп (люти) з вмістом 63% олова і 37% свинцю забезпечує максимальну міцність на розрив, міцність на зсув, ударну в'язкість і опір повзучості. Цей склад 63-37 також відомий як точка евтектики стопу, де стоп поводиться як чистий метал, який має єдину температуру плавлення (затвердіння) (176ºC / 349ºF). Це хороша операційна особливість. Як тільки люта плавиться при впливі тепла, вона відразу твердне при відведенні тепла, не проходячи через пастоподібну стадію, як інші стопи. Це забезпечує передбачуване лютування та малий час циклу.

Для з'єднання проводів за допомогою термоусадкової гільзи з лютою, необхідно зачистити кінці проводів на довжину не більше 5-6 мм, і протягнути один кінець проводу через гільзу. З'єднувати проводи рекомендується, розпушивши їхні кінці, щоб мідні жили переплілися між собою. Потім потрібно розмістити гільзу так, щоб кільце люти знаходилося безпосередньо над місцем з'єднання проводів.

В процесі зіступання гільзи її необхідно нагріти мінімум до 176 °C. При цьому відбувається одночасне зіступання оболонки гільзи, плавлення термоклею і олова. Гільзу необхідно нагрівати рівномірно, не допускаючи перегріву локальних ділянок, як це може статися при спробі зіступання за допомогою сірників або запальнички. Якість злютовання проводів контролюється через прозорі стінки термотрубки. Клей, розміщений в кільцях по краях гільзи, після плавлення захищає місце злютовання проводів від зовнішніх впливів і потрапляння вологи, герметизуючи його повністю.


2. Гільзи термоусадкові з клеєм під обпресування.

Гільзи з'єднувальні термоусадкові під обпресування можна використовувати як з мідними, так і алюмінієвими проводами, а також як з багатожильними, так і одножильними провідниками.

Недолік гільз під обпресовування полягає в тому, що для роботи з ними потрібен не тільки фен, але і спеціалізований обпресувальний інструмент з тих, які призначені для обтиску неізольованих наконечників, конекторів і гільз малих перетинів:

Використовувати для обтиску термоусадкових гільз інструмент, призначений для ізольованих наконечників і конекторів, не рекомендується, так як його матриці мають специфічний обрис тиску.

Дана гільза є високотехнологічним виробом, що виготовляється з поліолефіну, та має внутрішній клейовий шар. 

Повну і надійну герметизацію і електричну ізоляцію з'єднання забезпечує наявність термоплавкого клею та коефіцієнт зіступу 3:1. 

Напівпрозорий корпус дозволяє контролювати і коригувати глибину заходу жил при монтажі. Обпресування відбувається поверх ізолюючого корпусу.

Для зіступання термоусадкової трубки зазвичай використовують промисловий фен або газовий пальник з регульованим полум'ям. Прогрів обов'язково повинен бути рівномірним, не можна допустити локальних перегрівів.